W kompozycji Mapy użytkowników udostępniony został kolejny projekt studencki. Tym razem możecie oglądać mapę wektorową obejmującą były obóz koncentracyjny w Płaszowie z czasów II wojny światowej.
Mapa została utworzona w ramach projektu "Interaktywna mapa obozu w Płaszowie" wykonywanego w latach 2015-2017, który to powstał w celu przypomnienia mieszkańcom Krakowa o miejscu, które znajduje się niedaleko ich domów, a dziś stanowi jedynie zieloną „plamę” na mapach Krakowa.
Do przygotowania dwuwymiarowej mapy wektorowej wykorzystano pochodzące z czasów wojny materiały - plany, pamiętniki, zdjęcia. Mapa ta została dodatkowo przeredagowana podczas tworzenia pracy magisterskiej, której celem było wykonanie true ortofotomapy na podstawie zdjęć lotniczych z lat 50. XX wieku pozyskanych z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Na podstawie przetworzonych zdjęć zweryfikowano położenie większości obozowych obiektów, co poprawiło jakość kartometryczną opracowanej mapy.
Ze względu na ogromną ilość informacji zebraną podczas projektu zdecydowano się na wykonanie aplikacji story map, czyli historii opowiedzianej za pomocą mapy. Informacje o obiektach przedstawione są na tle interaktywnej mapy, co pozwala w lepszy sposób zrozumieć historię tego terenu. Story map rozszerzyło się również o sceny 3D dwóch obiektów obozowych - Szary Dom oraz Halę Przedpogrzebową, a także suwak porównujący aktualną ortofotomapę z ortofotomapą wykonaną ze zdjęć lotniczych z lat 50.
Story map można oglądać tutaj.
Autorami projektu są Anna Kuryłowicz oraz Marzena Koziak (absolwentki Geodezji i Kartografii AGH), opiekunem projektu jest dr hab. inż. Krystian Kozioł, a opiekunem pracy magisterskiej: dr inż. Elżbieta Pastucha.