Zbiory MSIP
Tytuł zasobu:
ARCHIWALNE Mapa osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi - SOPO 2022
Streszczenie:
Dane przestrzenne
Zgodnie z metodyką opisaną w „Instrukcji opracowania Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1:10 000”, informacje o lokalizacji, zasięgu i przebiegu granic osuwisk pozyskiwane są w wyniku prac terenowych poprzedzonych kameralną analizą materiałów archiwalnych.
Kartowanie terenowe przeprowadzane jest w oparciu o najnowsze dostępne mapy topograficzne w skali 1:10 000. W pracach terenowych wykorzystywane są także odbiorniki GNSS. Dokładność wyznaczenia lokalizacji, określenia zasięgu i przebiegu granic osuwisk szacowana jest na około 10 m. Dokładność ta może się zmieniać w zależności od różnych czynników (skala trudności terenu, stan aktualności mapy topograficznej i innych wykorzystanych materiałów, jakość sygnału GNSS).
Informacje o lokalizacji, zasięgu i przebiegu granic terenów zagrożonych pozyskiwane są w wyniku prac terenowych oraz eksperckiej analizy, zgodnie z metodyką opisaną w „Instrukcji opracowania Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1:10 000”,
Dane atrybutowe
Informacje zawarte w kartach rejestracyjnych osuwisk i terenów zagrożonych są pozyskiwane w wyniku prac terenowych i kameralnych.
Parametry morfometryczne są w większości danymi zgeneralizowanymi i uśrednionymi na podstawie przyjętych i stosowanych obliczeń matematycznych. Dane dotyczące miąższości koluwiów są na ogół danymi szacunkowymi i nie były weryfikowane (potwierdzone) wierceniami. W przypadku dysponowania danymi z wierceń, podawana jest miąższość pomierzona. Informacja ta wpisywana jest w odpowiednie rubryki KRO (4.16: miąższość mierzona/szacowana). Dane dotyczące podłoża osuwiska są na ogół danymi pochodzącymi z dostępnych map geologicznych i nie były weryfikowane (potwierdzone) wierceniami. Informacje o zaleceniach dotyczących możliwości i celowości zabezpieczania osuwiska są wskazówką dla organów administracji i nie stanowią ostatecznej decyzji w zakresie przydatności danego terenu pod zabudowę, jak również nie są decyzją o nieprzydatności budynków do zamieszkania.
Słowa kluczowe:
osuwiska, ruchy masowe, formy rzeźby wewnątrzosuwiskowej, czoła, progi akumulacyjne, szczeliny, nisze, obszary antropogeniczne, tereny zagrożone, SOPO, WS, MSIP, ISDP, ARCHIWALNE
Kategoria:
Geologia i geofizyka,
Typ reprezentacji przestrzennej:
wektor,
Referencyjny układ współrzędnych:
EPSG:2178
Dostęp do danych online:
Ograniczenia wykorzystania:
Wykorzystanie danych zgodne z regulaminem MSIP
https://www.pgi.gov.pl/osuwiska/dokumenty-prawne/8549-regulamin-korzystania-z-zasobow-sopo/file.html
Właściciel danych:
Prezydent Miasta Krakowa
Urząd Miasta Krakowa, Wydział Kształtowania Środowiska
Osiedle Zgody 2
31-949 Kraków
Polska
ws.umk@um.krakow.pl
Standard metadanych:
ISO19115 2003/Cor.1:2006